Juniperus (Ardıç)

Juniperus communis

Her dem yeşildir. Koyu yeşil yapraklıdır. Genç bitkilerde dallara tutunan iğne şekilli sert ve kısa yaprakları vardır. Olgunlaştıkça sürgünleri saran pul gibi yaprakçıklar oluştururlar. Bazı iğne yaprakların altları beyaz olur. Plastik görünümü olan ardıç, güzel yaprakları ve üzümsü meyveleri vardır. En iyi kuru kumlu veya çakıllı iyi süzülen topraklarda yetişir. Tabandan yükselen dalları ile genişçe yayılır.

juniperus communis green carpet

Juniperus chinensis pfitzeriana

Her dem yeşildir. Gri-yeşil, tüylü ve iğneli yaprakları vardır.  Bazı iğne yaprakların altları beyaz olur. Plastik görünümü olan ardıç, güzel yaprakları ve üzümsü meyveleri vardır. En iyi kuru kumlu veya çakıllı iyi süzülen topraklarda yetişir. Gölgede diğer ardıçlardan iyi yetişir.  Kuvvetle budamaya dayanır.

Juniperus-chinensis-'Pfitze gold

Juniperus-chinensis-'Pfitze aurea

Juniperus squamata Blue star

Her dem yeşildir. Göz alıcı gümüşi ve mavi yaprakları vardır.  Bazı iğne yaprakların altları beyaz olur. Plastik görünümü olan ardıç, güzel yaprakları ve üzümsü meyveleri vardır. En iyi kuru kumlu veya çakıllı iyi süzülen topraklarda yetişir. Yoğun fakat yavaş büyür. Göz alıcı gümüşi ve mavi yaprakları vardır.

Juniperus squamata Blue Star

Juniperus squamata Blue Star 1

Juniperus squamata Blue carpet

Her dem yeşildir. Genç bitkilerde dallara tutunan iğne şekilli sert ve kısa yaprakları vardır. Olgunlaştıkça sürgünleri saran pul gibi yaprakçıklar oluştururlar. Bazı iğne yaprakların altları beyaz olur. Plastik görünümü olan ardıç, güzel yaprakları ve üzümsü meyveleri vardır. En iyi kuru kumlu veya çakıllı iyi süzülen topraklarda yetişir. Yayılıcıdır.

95

juniperus communis green carpet